Son Eklenenler

40 Haftalık Gebelik (hamilelik)

”Bana, okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız, söyleyeyim: Annemdir.”Abraham Lincoln

40 haftalık hamile Onu tek hücreli bir canlıdan 50,4 cm boyunda,3.420 gram ağırlığında bir bebeğedönüştürmüştür. Gebeydiniz, anne oldunuz veya yakında olacaksınız!.

Bebek Geliyor (40+0—40+6.gün)
40+0 , O meşhur 280. gündür. Ama tüm bebekler bu tarihte gelmek zorunda değildir!

Bebek yolculuğa bundan sonra dışarıda devam edebilir. Anneyi yavrusuna bağlayan ve bir telefon kablosunu(!)  andıran göbek bağı bebeğe son yüklemeleri yapmakla meşguldür. Ama bu bağ doğumdan sonra da kopmayacak. Onu emzirerek, onun için en değerli besinleri yine siz vereceksiniz.Emziremiyorsanız da üzülmeyin; çünkü duygularınız dahi onu beslemek ve büyütmek için yeterli aslında.

Doğumdan hemen sonra parlak ve fotojenik bir bebek bekliyorsanız yanılırsınız. Bebek zorlu bir yolculuğu tamamlayarak dışarı çıkmıştır ve muhtemelen  üstü başı kan içinde, gözleri patlak patlak ve kafası biraz şekilsizdir. Bunların hepsi yavaş yavaş normale dönecektir.

Birliktesiniz…

Sezaryan veya normal doğum …artık zaman ”mucizeyi”  kucaklama  zamanı.

Doğumda doktorunuz onun ağzını ve burnunu temizlediği anda ağlamasını duyacaksınız. Sizin de gözlerinizden birkaç damla gelmesi olasıdır.

Göbek kordonunuzu eşinizin kesmesini planladıysanız ve doktorunuz buna izin verirse bu zevki yaşamak güzel olabilir.

Bebek ilk testlerinin (apgar testi) yapılması için çocuk doktoru tarafından muayane edilir. Eğer kısa süreli bir yoğun bakım gerekirse bundan endişelenmeyin. Yoğun bakımda bebek, anne karnındaki ortamın benzeri ortamda, gerçek hayat için son alıştırmalarını  yapacaktır.

Unutmayın, siz onun hayatta okuyacağı en iyi kitap olacaksınız; onun en büyük yol gösterici ve ilham kaynağı olacaksınız. Nereden mi biliyoruz ? Biliyoruz; çünkü siz bunu o daha dünyaya gelmeden dahi,tam 9 aydır, yapmaktasınız.

Tebrikler artık ANNESİNİZ!

Size, eşinize ve mucizenize sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hayat diliyoruz.

Bebeğin gelişim sürecinde de sizinle birlikte olmak istediğimizi  unutmayın.

Eğer bu hafta içinde de bebek dışarı çıkmak için acele etmiyorsa doktorunuz belirli aralıklarla bebeğin durumunu tespit etmek ve kasılmanız olup olmadığını anlamak için  NST (Nonstress Test) uygulayacaktır. Bu haftayı da doğumsuz kapattıysanız sizin için hazırladığımız 41 Haftalık Gebeyazısına geçiş yapmanın vakti gelmiştir.

Bilgi Hapı
Bu günlerde yolda yürürken ”allah kurtarsın!” diye laf atan yaşlı teyzeler veya halen göbeğinize dokunmak için yarışan insanlar görebilirsiniz. Bu  durumların sizi biraz sıkması gayet olasıdır. Sonuçta hapiste değilsiniz! Ancak çevrenizdekilerin iyi niyetini de unutmamak lazım.

Sevgiyle kalın…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top