Son Eklenenler

22 Haftalık Gebelik (hamilelik)

22haftalikgebelik (1)Dilerseniz 22 haftalık gebe olarak  içindeki ”balınıza” doğru bir yolculuk yapalım.

Bebek Büyüyor (22+0-22+6.gün)
Gözlerimizi kapatıyor, ellerimizi karnımızın üstünde birleştiriyoruz ve onu hayal etmeye başlıyoruz. Rahminizin içinde tam bir ‘’C’’ şeklinde oturmuş sizi bekliyor!  Bacaklarını göğsüne yaslamış ve kafası da ayak bileklerine değdiriyor.

Kirpikleri, göz kapakları ve saçı iyiden iyiye belirmiş; kalp atışlarını duyabiliyorsunuz. Ellerini yüzüne dokunduruyor; sanki bunu da hissederek yapıyor. Burnu ve ağzı adeta küçük düğmecikler haline gelmiş. Büyümüş de küçülmüş gibi duruyor. Aslında tam bir bebeğe benziyor ama biraz minyatür tabii ki.

Onu şimdilik orada bırakalım nasıl olsa yaklaşık 18 hafta sonra yine görüşeceğiz. O da bu sürede büyümeye devam etsin; bu aralar özellikle pankreası çok hızlı gelişiyor. Bu organı ileride ona hormonlarını sağlayacak. Kızlarda yumurtalık ve vajina; erkeklerde ise testisler gelişmekte.

İçinizdeki balınız” bu hafta itibariyle 27,9 cm boyunda ve 422 gram ağırlığında. Bir patlıcanboyunda…

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Kilo aldıkça bel kavisiniz kayboluyor değil mi? Bu durum, birçok anne adayına kabuslar yaşatıyor, bunu iyi biliyoruz. Ama inanının vücudunuzun  bu mucizeyi yaşamasına ihtiyacı var. Her kadındoğurmak ister. Doğum sonrasında düzenli bir diyet ve egzersiz yardımıyla eski seksi görüntünüzeulaşmanız hiç de zor değil. Ebru Şallı ve  Çağla Şikel gözlerinizin önünde ve biraz da abartarak çok hızlı eski formlarına kavuştular.

Öneri Listemiz
Hamileliğiniz boyunca günlük tutmanızı tavsiye ederiz. Hayatınızın bu en önemli günlerinde yaşadıklarınızı gün gün not etmenizin birçok faydası olacaktır. On yıl sonra belki kızınızla bir kahve içerken bu notlara bir göz atmak hormon seviyenizi yine arttıracaktır. Panik yok ! bu kez hormonlar mutluluk getirecek.

  • Kadın doğum uzmanınızı ziyaretinizde ultrason görüntülerinin çıktılarını alın ve bunlarla bir albüm oluşturmaya başlayın. Bebeğinizin doğum sonrası ilk fotoğrafı da bu albümde bir yer edinmek isteyecektir.
  • Hamile giyimi artık dert değil. Kıyafet konusunu çok iyi yönetmenizi sağlayacak imkanlar var artık. Gebe olmak kadınlığınızdan vazgeçmek anlamına da gelmemeli. Birbirinden güzel kombinler yapabilir ve neşenizi geri kazanabilirsiniz.
  • Eşinizin bebeğinize yakınlaşmasına yardımcı olun. Anne adayları yaşadıkları fiziksel değişimle bebeği daha kolay yaşayabiliyor, babaların ise böyle bir imkanları yok. Onun göbeğinize masaj yapması hem size hem de baba adayına son derece iyi gelecektir.

Bilgi Hapı
Hamile kaldığınız günden bugüne kadar toplam 6 kilo civarında bir kilo artışı yaşamış olabilirsiniz.  Normal şartlar altında 9 ayda kilo aldığınıza göre doğumdan sonra da 9 ayda bu kiloları vermek için uygun zamandır. İki-üç ay içinde eskiye dönmek pek sağlıklı gelmiyor bize.

Emzirmek ve bebek bakım işleri, doğumdan sonra sizin eski kilonuza dönmeniz için en iyi egzersizler olacaktır.

Anne sütünün hem bebeğe, hem de anneye olan mucizevi etkisini size bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ülkemiz diğer ülkelerle karşılaştırıldığında anne sütüyle beslenmeye başlama konusunda oldukça ileri durumda. Ancak bizim sorunumuz çok erken pes etmek. Tüm uluslararası kuruluşlar bangır bangır ”ilk 6 ay anne sütü, 2 yaşına kadar da destek olarak anne sütü” diye bağırıyorlar. Ama bağıran başkaları da var. Birileri sürekli sütünüz yetiyor mu diye sizi tahrik edecektir? Anne sütü rakipsizdir ve kafanızı kurcalayanlara kulağınızı tıkayın. Bir annenin hayatında bize göre 3 mucizesi vardır. 1.Gebe kalma anında yumurta ve spermin müthiş flörtü, 2.si doğum, 3.ise anne sütüdür.

Anne sütü sağlıklı çocuk ve sağlıklı anne için(sağlıklı toplum) her platformda desteklenmelidir.

Bakın İngiltere tarihinin meşhur başbakanı (aslında dünya tarihinin) Nobel Ödüllü Winston Chirchill (1874-1965) taa o yıllarda  ne demiş:

”Bir toplum için, bebek ağzına anne sütü koymaktan daha büyük bir yatırım yoktur”

Bu yatırımı siz de yapın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top